• خبر روز


برگزاری جلسه «شورای عالی سیاست‌گذاری کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو»

1397/08/28

در این جلسه آیین‌نامه اجرایی و برنامه‌های بلندمدت کرسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه که روز 27 آبان ماه برکزار گردید،اعضای «شورای عالی سیاست‌گذاری کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو»  شامل مصطفی معین، وزیر علوم در دولت اول اصلاحات و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، هادی خانیکی، مدیر گروه علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی و رئیس کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو، رضا فرجی‌دانا، مشاور رئیس‌جمهور در امور علمی و آموزشی، وزیر اسبق علوم و استاد تمام دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، محمدمهدی فرقانی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی، سیروس علیدوستی، دانش‌آموخته دکتری تخصصی مدیریت از دانشگاه تهران و دانشیار پژوهشکده فناوری اطلاعات، اعظم ایرجی‌زاد، رئیس پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک این دانشگاه، مقصود فراستخواه، دانشیار مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، اکرم قدیمی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و محمدجواد دهقانی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شیراز حضور داشتند.

همچنین حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، زرین زردار، عضو هیئت علمی گروه مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات دانشگاه علامه طباطبائی و دبیر کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو و سیاوش صلواتیان، عضو هیئت علمی گروه مدیریت رسانه دانشکده ارتباطات و رسانه دانشگاه صداوسیما نیز در این نشست حضور داشتند.

در پایان این نشست از وب‌سایت کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو رونمایی شد. ضمن‌آنکه در این جلسه تصویب شد که وب‌سایت کرسی ارتباطات علم و فناوری، به تولید محتواهای چندرسانه‌ای، یادداشت‌های تحلیلی، خبررسانی در حوزه علم و فناوری و همچنین جمع‌آوری منابع و مراجع این حوزه (در قالب پایگاه دانش) بپردازد.

همچنین در این جلسه مقرر شد که کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو در حوزه پژوهش، آموزش و تولید محتوا، نیروی کار داوطلبانه و دانشجویی بپذیرد.

حوزه ارتباطات علم و فناوری همچنین شامل تمام نقش‌های رسانه‌ها ازجمله دیده‌بانی و نظارت بر روند توسعه علم و فناوری، تسهیل گفت‌وگو میان کنشگران مختلف درگیر در فرایند تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری در حوزه علم و فناوری و دسترسی عموم به اطلاعات علمی و به‌تبع آن مشارکت در علم و فناوری است.

شورای عالی سیاست‌گذاری این کرسی متشکل از نمایندگان نهادهای دولتی، مدنی و خصوصی اثرگذار در حوزه ارتباطات علم و فناوری و همین‌طور اشخاص حقیقی شامل چهره‌های شاخص و صاحب‌نظران این حوزه است و عملکرد کرسی را پایش و ارزیابی می‌کند.

گفتنی است، «کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو» در ۲۶ اردیبهشت امسال با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه علامه طباطبائی و سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) در دانشکده علوم ارتباطات این دانشگاه راه‌اندازی شده است.بازدید: 109خروج